Právě přítomno: 110 hostů a žádný člen

O obci

Napsal Matěj Mešťan.

Březiny je vesnice ležící na Českomoravské vrchovině a je součástí CHKO Žďárské vrchy. Nebo také chcete-li v jižní části Pardubického kraje, přímo na hranicích s krajem Vysočina.

Malebným údolím se vine říčka Svratka, která zde odděluje Čechy a Moravu, do níž se vlévají dva potůčky, přitékající z blízkých lesů.

Řeka Svratka tvoří jihovýchodní hranice obce a odděluje zde Moravu od Čech

Podobně jako v blízkých obcích, i zde jsou stavení rozmístěna po místních kopcích, na kterých tvoří malé skupinky. Orientaci zde pak usnadňují názvy, kterými tyto části naší obce pojmenovali naše prababičky a pradědečkové. Každé z těchto míst má své kouzlo a stejně dobře se můžete cítit v Pasekách, v Hamrech, v Chalupách, v Domech, v Dolánkách nebo také například ve Zlomech.

V lesích, kterými jsou Březiny doslova obklopeny roste velké množství hub a dodnes žije mnoho různé zvěře. A nebydlíte-li přímo v centru obce, velmi snadno se může stát, že vaše stavení zkusí navštívit pasoucí se srnky, nebo také lišky, které vám však nejdou dát dobrou noc, ale rozhodly se, že k večeři si dají právě vaši slepici. Kvůli mnoha skalním útvarům a krásným výhledům mají tyto lesy ještě větší kouzlo.

Život zde ale není lehký, lidé kteří nepracují v zemědělství musejí za prací dojíždět několik kilometrů do Svratky nebo Poličky. Pole na našich stráních jsou velmi kamenitá, práce na nich je nelehká. Ale přesto je život v tomto nádherném koutě přírody krásný.

Své výjimečné kouzlo zde má zima stejně jako léto. V zimě jsou to mnoha stupňové mrazy, vysoké zavěje, stromy krásné jako v pohádce o Mrazíkovi, chalupy si obléknou bílé čepice a během několika dnů je celé okolí protkáno desítkami lyžařských stop.

Naproti tomu v létě je to zase všude se zelenající okolí, krásné košaté stromy, především lípy, poskytující příjemný stín v horkých dnech. Na každé louce vás potká vůně sena nebo naopak rozkvetlé květiny. Dozrávají třešně a následně i vše ostatní. Rybníky v celém okolí se zaplní během prvního víkendu a po místních cestách denně projdou desítky či stovky obdivovatelů místního kraje a krásné přírody.

Březiny je malá, krásná vesnička, ve které nyní žije kolem 155 obyvatel. Výměra této obce činí necelých 721ha. V obci se nachází obchod s potravinami a pošta, v současné době však chybí hospoda. O pole a louky se stará převážně ZD Březiny. Aktivně zde působí a na kulturních či sportovních akcích se podílejí složky RKV Březiny, TJ Březiny a SDH Březiny.

NÁSLEDUJÍCÍ AKCE

26 čvc
2 srp
30 srp
16 zář
Svoz velkoobjemového odpadu
Datum 16.09.2024