Právě přítomno: 11 hostů a žádný člen

Volný čas

Okolní obce

Napsal Super User.

Okolní obce:

www.pustarybna.cz - Oficiální stránky sousední obce Pustá Rybná

www.policka.org - Oficiální stránky města Polička

www.borova.cz - Oficiální stránky obce Borová

www.krizanky.eu - Oficiální stránky obce Křižánky

www.teleci.cz - Oficiální stránky obce Telecí

www.snezne.cz - Oficiální stránky obce Sněžné (+ Milovy, Podlesí a Blatiny)

www.svratka.cz - Oficiální stránky městečka Svratka

sweb.cz/borovnice - Oficiální stránky obce Borovnice

sweb.cz/obec.korouhev - Oficiální stránky obce Korouhev

www.svratouch.cz - Oficiální stránky obce Svratouch

www.hlinsko.cz - Oficiální stránky města Hlinsko

www.nmnm.cz - Oficiální stránky města Nové Město na Moravě

www.zdarns.cz - Oficiální stránky města Žďár nad Sázavou

 

www.zdarskevrchy.cz - Informace o oblasti Žďárské vrchy

www.e-vysocina.cz - Vysočina

Zajímavosti v okolí

Napsal Super User.

Karlštejn (774 m). Lovecký rokokový zámeček z let 1768-76. Nad Karlštejnem probíhá hranice evropského rozvodí mezi Severním a Černým mořem.

Buchtův kopec (810 m) Jedná se o největší kopec v okolí, je částečně zalesněný a nabízí neopakovatelný pohled na Jimramovsko a za dobré viditelnosti je vidět až na Jeseníky. Na vrcholu je jedna ze tří kontrolních věží v ČR s radarem. Na jižním svahu je léčebna dlouhodobě nemocných.

Štarkov - zřícenina hradu v nadmořské výšce 664 m. Hrad stával na mohutných skalách a v polovině 14 století byl rozbořen pro loupežnou činnost majitelů. Zachovány zbytky okrouhlé věže, hradních zdí a nádvoří.

Lucký vrch - výletní, částečně zalesněné místo ve výšce 739 m. Obrovský rozhled nejen na blízké okolí. Za dobré viditelnosti také na Orlické hory a Krkonoše.

Zpívající lípa, Lukasova lípa - nachází se v obci Telecí, je vysoká přes 25 metrů, obvod kmene 1170 cm, stáří 600-700 let. Třetí nejmohutnější pamatný strom v České republice.

Skalní útvary v okolí

Napsal Super User.

Čtyři palice je známý a turisty velmi vyhledávaný skalní útvar vyčnívající do nadmořské výšky 732 m. Skládá se ze tří skal. Na severu Děvín, na jihu Tvrz a uprostřed skála Paličatá, s téměř svislou, třicetimetrovou západní stěnou, která má čtyři bloky (palice). Názvy palic odleva: Sfinga, Kobyla, Paličák, Bašta. Názvy štěrbin odleva: Jukadlo, Zásek, Sedánek. Místo s krásným výhledem na okolí.

paliceSkalní útvar nazvaný Čtyři palice, který jak můžete vidět na historické fotce, byl dříve ze Březin plně viditelný. Nyní se schovává ve vysokém lese.

Milovské (Velké) Perničky (758 m). Skalní útvar tvořený rulovými skalami, na jejichž temeni jsou zvláštní oválné mísovité prohlubně (perničky neboli pernice). Tyto perničky jsou zachovány i na jiných skalách v okolí, ne však tak dobře jako tady a podle nich dostal tento skalní útvar svůj název. Původ ani účel těchto prohlubní není dodnes zcela objasněn. Jde o 20-30 cm hluboké prohlubně s kolmými či převislými stěnami. Průměr těchto prohlubní se pohybuje mezi 40-80 cm. Pravděpodobně se nejedná o útvary přírodního původu. Blízký Zkamenělý zámek byl v pravěku osídlen a perničky budou asi ve velmi blízkém vztahu k tomuto pravěkému hradišti a sloužily ke kultovním účelům. Podle jiných zdrojů sloužily za husitských a švédských válek jako drtírny obilí nebo zde byly zapalovány strážní ohně na pomezí Čech a Moravy.

Zkamenělý zámek (dříve také nazývaný Starý Karlštejn) - rulový vrch jehož skaliska se velmi podobají zřícenině hradu. Mezi skalami je prostor pro několik set lidí a tak zde pravděpodobně vzniklo přirozené hradiště. Nejstarší přirozené sídliště v kraji.

Devět skal (836 m). Nejvyšší vrchol Žďárských vrchů a druhý nejvyšší na Českomoravské vrchovině. Skládá se z několika skalních bloků a hřebenů. Opět krásný rozhled a podobně jako jinde je částečně omezený lesem. Lovecká chata sloužila r. 1945 partyzánům.

Bílá skála a Lisovská skála - skalní útvary dosahující do výšky 760 a 802 m.

Malínská skála - dosahující do výšky 811 m. Tvoří zalesněnou skupinu tří rulových skal s hezkým rozhledem.

Dráteníčky - skalnatý vrch dosahující do výšky 775 m. Dříve byla tato skála nazývána Juránkova, po rodě Juránků, který pocházel z Blatin. Nový název Dráteníčky je podle jednoho člena jejich rodu, který byl zaměstnán jako dráteník v drátovně na Milovách. Určitě nebudete litovat výstupu na tuto skálu, protože se vám rázem naskytne neopakovatelný pohled na Vysočinu.

Rybenské (Malé) perničky - zalesněný vrch a rulový skalní útvar (748 m). Nachází se kousek od Pusté Rybné a je tvořen dvěma skálami. Stejně jako na Milovských, i zde se na vrcholu nacházejí oválné prohlubně.

RKV Březiny

Napsal Super User.

RKV (radost, kultura, veselost) je občanské sdružení, které vzniklo v roce 1993 při přípravách 1. ročníku Her bez hranic. O dva roky později v květnu 1995 bylo občanské sdružení zaregistrováno na ministerstvu vnitra v Praze. RKV zakládalo 16 členů, v současné době zde aktivně působí  přes 30 členů. Zabývají se pořádáním zábavných akcí za účelem vhodného využití volného času dětí a dospělých a pořádání vlastivědných zájezdů.

Více na http://www.breziny.net/rkv

Další články...

NÁSLEDUJÍCÍ AKCE

12 dub
Svoz velkoobjemového odpadu
Datum 12.04.2021 06:00 - 11:00
20 zář
Svoz velkoobjemového odpadu
Datum 20.09.2021 06:00 - 11:00
Powered by Warp Theme Framework